KINESIOTAPING

 

Tejpování je nemedikamentózní 24 hodinová terapeutická metoda, kterou poprvé uvedl do praxe chiropraktik a kinesiolog Dr. Kenzo Kase v 1973. Podporuje léčbu velkého počtu potíží pohybového systému a snižuje bolestivé vjemy. Široké spektrum využití zahrnuje hlavně svalové uvolnění přetížených svalů (včetně spasticity), podporu kloubní stability, léčbu lymfedému a bolesti. Příkladem může být koncept následné péče lymfedému (vedle manuální lymfodrenáže) po operaci rakoviny prsu. Tejpování je pevně spojen se sportovní medicínou, kde má hlavně preventivní a léčebný význam, aniž by byla omezena pohyblivost sportovce. Aplikace umožňuje zkrátit dobu rehabilitace a urychlit rekonvalescenci.

Tejpování využívá přirozených léčebných procesů těla, které aktivují neurocirkulační systém. Pokud je z jakýchkoliv důvodů sval postižen zánětem nebo je oteklý (hypertonus), prostor mezi kůží a svaly je komprimován a tím utlačuje průtok lymfy. Tento stav působí na nociceptory pod kůží. V postižené části těla je volný rozsah pohybu, Tejpování podporuje svaly (facilitační nebo inhibiční vliv), odstranění přetížení toku lymfy a žilní krve, urychlení toku arteriální krve, aktivuje endogenní analgetický systém a koriguje kloubní potíže.

Cílem této techniky je, aby byl zachován plný rozsah pohybu pro kůži, klouby a svaly a tím umožnit aktivovat léčebné mechanismy těla.